DAVA ARAŞTIRMALARI

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI

Alkollü şekilde araç kullanmak trafik kazası riskini ciddi oranda arttırmaktadır. Bu nedenle kanunlarımızda alkollü araç kullananlara yönelik idari veya cezai birçok yaptırım yer almaktadır. Alkollü Araç Kullanmanın Cezası da bu yasal düzenlemelere göre belirlenmektedir. 

Alkollü şekilde araç kullandığı tespit edilen bir kişi, KTK m.48 uyarınca idari para cezası, KTK m.48 uyarınca sürücü belgesinin geri alınması ve TCK m.179 uyarınca hapis cezası şeklinde üç farklı yaptırımla cezalandırılabilmektedir. 

Alkollü araç kullandığı tespit edilenlere verilecek cezalar, alınan alkolün ne oranda olduğuna, aracın niteliğine ve ne sıklıkla alkollü araç kullanıldığına göre değişmektedir. 

Örneğin, yapılan tespitlerde 1.20 promil alkollü olduğu belirlenen bir hususi araç şoförü, ilk defa işlem yapılacaksa, 2022 yılı için 1.823,00-TL idari para cezası, ehliyete 6 ay süreyle el konulma ve TCK m.179/3’e göre 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılmak (Yapılan ölçümün 1.00 promili geçmesi sebebiyle) üzere soruşturma işlemlerine muhatap olacaktır. 

“Alkollü Araç Kullanmanın Cezası” konulu işbu kısa çalışmamız dışında diğer dava araştırmalarımıza göz atmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.